Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Bir Dua

Fahrettin Tacar

Tarih: 2015-01-09 / Hit: 3234

BİR DUA

Türkiye Takvimi-06 Ocak 2015

Abdülehad Serhendî hazretleri buyuruyor ki:

70 defa, "Yâ Allah! Yâ Rahman! Yâ Rahîm! Yâ Kaviyyü! Yâ Kadîr!" okuyup da duâ eden, ne isterse istesin, Cenâb-ı Hak duâsını kabul eder ve ne muradı varsa verir.

Bunları sırf Allah rızası için okumalı. Bir seferde 70 defa okumalı, 71 olsa olmaz, yanına başka isim konsa olmaz, bu bir şifredir. İsm-i a'zam, ism-i Celal, Esma-ül Hüsna'dır. Her namazdan sonra okuyana ne mutlu! Hiç olmazsa günde bir defa okumalı. Dilek için 40 gün kadar okumalıdır.

Cuma günü İkindiden sonra, seccade üzerinde elinden geldiği kadar; "Yâ Allah! Yâ Rahman! Yâ Rahîm! Yâ Kaviyyü! Yâ Kadîr!" deyip, sonra duâ etmelidir.

İslâm Ahlâkı

(Dinimizislam.com)

 

 

YAŞAR DOĞU

Türkiye Takvimi-08 Ocak 2015

Türk güreşinin en büyük şampiyonlarından Yaşar Doğu, 8 Ocak 1961'de kalp krizi sonunda Ankara'da vefât etmişti. 1915 yılında Samsun'un Kavak ilçesinin Karlı köyünde doğdu. Yaşar Doğu, güreşe 16 yaşında başladı. 1940'da Balkan, 1946, 1947, 1949'da Avrupa, 1948'de Olimpiyat ve 1951'de de dünya şampiyonluklarını kazandı. Yaptığı 47 millî maçın 33'ünü tuşla olmak üzere 46'sını kazandı. Sadece 1939'da sayıyla bir yenilgisi vardır. Yaşar Doğu'nun ne yurt içinde, ne de yurt dışında yaptığı güreşlerde, sırtı hiç yere gelmemişti. Beş vakit namazını devamlı kıldığı gibi, her güreşten evvel de 2 rekât nâfile namaz kılardı. Dış devletlere giderken Eyüp Sultan gibi yerleri ziyaret etmek âdetiydi.

CİHAN PEHLİVANI YAŞAR DOĞU

"Demür kuşaklı cihan pehlivanlarından birisi dahi Samsun Kavak'ından Yaşar Doğu nâm pehlivândur kim, zemânunda kâfir pehlivânlaru ânın pençe vübâzusunda cebin ü zebün olub meydân-ı güreşte serkeşlik âdın anmaya muktedir olamadular. Anın zemanında küffâr pehlivanlarunun enseleri kirden sırtları yerden kurtulamadı. Bu demür kuşaklı cihân pehlivanı bundan otuz sene mukaddem dâr-ı bekâya irtihal idüb, "At ölür meydan kalur, yiğit ölür şan kalur" fehvâsınca şol fenâ âleminde nâm koydu.

Ol pehlivanun hâtırasına her sene şehr-ı İslâmbol'da müsabakalar yapılır. Cümle kâfir pehlivanlaru gelüb, o denlü heyecanlü güreşler olur kim, güreş üftâdelerü gelüb bu ıyd-i pehlivâni'den temâşâ gıdâsın alurlar..."

(Dilaver Cebeci 26.02.1989)
Açıklamalar: 1-Cebin ü zebün: Korkak ve çâresiz, 2-Dâr-ı bekaya irtihal idüb: Ebedi aleme göçüp, 3-İyd-i Pehlivâni: Pehlivanlık bayramı.

 

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Mübârek zemzem suyu

  SOHBET...................... MÜBÂREK ZEMZEM SUYU Türkiye Takvimi - 17 Mayıs 2019 Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre; dünyanın en sağlıklı sula...

Ramazan muhabbet ayıdır

... Bir hadîs-i şerîfte, “Ramazân ayında, özürsüz olarak, bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazândaki o bir günkü sevâba kavuşam...

Seâdet-i Ebediyye

  SOHBET.................................... SEÂDETİ EBEDİYYE Türkiye Takvimi - 10 Mayıs 2019 Tam İlmihâl Seâdeti Ebediyye kitabı, ciltli ve 1248 sayfa o...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı