Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Mübârek zemzem suyu

Fahrettin Tacar

Tarih: 2019-05-20 / Hit: 285

 


SOHBET...................... MÜBÂREK ZEMZEM SUYU
Türkiye Takvimi - 17 Mayıs 2019

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre; dünyanın en sağlıklı sularından olan Zemzem Suyu’nun esrarı, günümüz teknolojisindeki bütün araştırmalara rağmen çözülemiyor. Kaynağı bulunamayan suyun denizden 80 kilometre uzakta olmasına ve çevresinde başka hiçbir kuyu olmamasına rağmen yıllardır kurumaması, araştırmacıları şaşkına çeviriyor. Sadece 1.5 metre derinliğindeki kuyudan hac mevsiminde milyonlarca hacının su ihtiyacını karşılarken, su seviyesinde de hiçbir azalma olmuyor.
İçenin açlığını ve susuzluğunu gideren suyun esrarı bilim adamları tarafından inceleniyor. Avrupa’da laboratvarlarda yapılan araştırmalarda, Zemzem Suyu’nun çok az kükürt içerdiği tespit edildi. Amerika’da yapılan test sonuçlarına göre ise, Zemzem Suyu’nun, içinde mikroorganizma ve bakteri bulunmayan tek su olma özelliği taşıyor. Birleşmiş Milletler’e bağlı olan, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da Zemzem, dünyanın en içilebilir ve sağlıklı sularından biri olarak açıklandı.
Yeryüzünde en mukaddes topraktan kaynayan su Peygamber Efendimizin kalbi şerîfinin defalarca yıkandığı sudur. Cenâbı Hakkın İbrahim aleyhisselâma ikram ettiği bir nimettir.
Zemzem Suyu’nun faydaları saymakla bitmez:
▬ Yeryüzündeki en hayırlı sudur.
▬ Açları doyurur.
▬ İçilmesi sünnettir.
▬ Ona bakmak ibâdettir.
▬ Her derde devâdır.
▬ Özellikle sıtmaya şifadır.
▬ Baş ağrısını giderir.
▬ Gözün görmesini arttırır.
▬ Ne niyetle içilirse iyi gelir.
▬ Sütü arttırır.
▬ Susuzluğu giderir.
▬ Açlığı gidericidir.
▬ Şişmanlatıcıdır.
▬ Mide ülserine iyi gelir.
▬ Karaciğere, böbreğe iyi gelir.
▬ Stres ve üzüntü için içilir.
▬ Cilt hastalıklarını giderir.
▬ Bedene kuvvet verir.
▬ Kalp krizine şifadır.
▬ Kanser riskini azaltır.
▬ Yaşlanmayı geciktirir.
Cebrail aleyhisselâm ayağını vurarak çıkardı. Yüce Allahın İbrahim aleyhisselâm ve Hâcer vâlidemizin oğlu olan İsmail aleyhisselâma içirdiği mübârek bir sudur.


TARİH.................................. İFTAR SOFRALARI
Türkiye Takvimi - 18 Mayıs 2019

Osmanlı Devleti zamanında, Ramazan ayında zenginlerin, vezirlerin ve devletin yüksek memurlarının konaklarında her akşam iftar yapılması âdet hâline gelmişti. Âmirlerin verdiği davetlere mâiyetinin gelmesi icabederdi.
Yemek yemeyi sevenler ve fakirler için bu yerler tam ziyâfet sofrası olurdu. Ev sâhibini tanısınlar veya tanımasınlar, konağın kapısını çalınca içeri buyur edilirlerdi. Zenginler, kendileri ne yiyorlarsa gelenlere de onu ikram ederlerdi.
Asırlar boyunca Müslümanlar, istiğfâr ve tevbe ederek, duâ ve niyazda bulunarak, îtinâ ile hazırlanmış sofraların başında iftar vaktini beklerlerdi. Allahın emrine itaat ve ibâdet etmenin huzûr ve lezzetini yaşarlardı. İftar vakti, duânın kabul olduğu mübârek bir vakit olduğu bilindiği için, Müslümanlar iftar etmeye ve iftar vaktine büyük kıymet verirlerdi.
Eskiden iftar vakitlerinin ayrı bir havası ve başkalığı vardı. İftar yemeklerine en fakir evlerde bile dikkat edilir, herkes hâline ve vaktine göre bol ve çeşitli yiyecekler hazırlardı.
Herkes, eşine dostuna iftar vermeyi büyük bir ibâdet kabul eder, bunun için çırpınırdı. Eski İstanbul’da devlet ileri gelenlerinin konaklarında, Ramazan boyunca iftar vakitlerinde kapılar herkese açılır, her gelen bu meşhur iftar sofralarında hürmet gösterilerek ağırlanırdı. İftar, öncelikle hurma, su veya zeytin ile yapılırdı.


ŞİİR........................................... HEPSİ BİZİM
Türkiye Takvimi - 19 Mayıs 2019

Saray bizim, konak bizim, yat bizim,
Çoban bizim, oba bizim, ot bizim,
Eyer bizim, kamçı bizim, at bizim,
Sarpa vurur, yüce dağdan aşarım...

Dağlar bizim, ova bizim, çöl bizim,
Nehir bizim, ırmak bizim, göl bizim,
Edep bizim, hâyâ bizim, yol bizim,
Bu edebe sırt dönene şaşarım...

Ağız bizim, dudak bizim, dil bizim,
Arı bizim, kovan bizim, bal bizim,
Kemer bizim, kuşak bizim, şal bizim,
Ananeyi unutana şaşarım...

Kazma bizim, kürek bizim, bel bizim,
Ağaç bizim, diken bizim, gül bizim,
Kardeş bizim, oba bizim, el bizim,
Ahbabını unutana şaşarım...

Yayla bizim, sürü bizim, yaz bizim,
Düğün bizim, dernek bizim, söz bizim,
Damat bizim, gelin bizim, kız bizim,
Akrabayı unutana şaşarım...

Rasim Çiçek-Bursa


 

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Mübârek zemzem suyu

  SOHBET...................... MÜBÂREK ZEMZEM SUYU Türkiye Takvimi - 17 Mayıs 2019 Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre; dünyanın en sağlıklı sula...

Ramazan muhabbet ayıdır

... Bir hadîs-i şerîfte, “Ramazân ayında, özürsüz olarak, bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazândaki o bir günkü sevâba kavuşam...

Seâdet-i Ebediyye

  SOHBET.................................... SEÂDETİ EBEDİYYE Türkiye Takvimi - 10 Mayıs 2019 Tam İlmihâl Seâdeti Ebediyye kitabı, ciltli ve 1248 sayfa o...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı