Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Helal kazanmanın üstünlüğü

Fahrettin Tacar

Tarih: 2019-04-05 / Hit: 155SOHBET...................................................... HELÂL KAZANMANIN ÜSTÜNLÜĞÜ
Türkiye Takvimi - 05 Nisan 2019

Kurân-ı kerîmin Müminûn sûresi, 52. âyetinde meâlen buyuruldu ki:
“Ey Peygamberlerim! “salevâtullahi aleyhim ecma’în” Helâl ve temiz yiyiniz ve bana lâyık ibâdetler yapınız!”
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Helâl kazanmak her Müslümana farzdır.”
“Bir kimse, hiç haram karıştırmadan, kırk gün helâl yerse, Allahü teâlâ, onun kalbini nur ile doldurur. Kalbine, nehirler gibi hikmet akıtır. Dünya muhabbetini, kalbinden giderir.”
“Çok kimse vardır ki, yedikleri ve giydikleri haramdır. Sonra ellerini kaldırıp duâ ederler. Böyle duâ, nasıl kabul olunur?”
“Haram yiyenlerin ne farzları, ne de sünnetleri kabul olmaz.” [Yani sevâbına kavuşamazlar.]
“10 liralık elbisenin, 1 lirası haram olsa, o elbise ile kılınan namazlar kabul olmaz.”
“Haram ile beslenen vücûdun ateşte yanması daha iyidir.”
“Malın helâlden mi, haramdan mı geldiğini düşünmeyenler, Cehenneme, neresinden atılırsa atılsınlar, Allahü teâlâ, onlara acımayacaktır.”
“İbâdet 10 kısımdır, 9 kısmı, helâl kazanmaktır.”
“Helâl kazanmak için yorulup, evine dönen kimse, günahsız olarak yatar. Allahü teâlânın sevdiği kimse olarak kalkar.”
“Allahü teâlâ buyuruyor ki; (Haramdan kaçınanlara hesap sormaya utanırım.)”
Dünyalık kazanmak için çalışmak günah değildir. Dünyalık sevgisi, dünyaya gönül bağlamak günahtır. Sa’d bin Ebî Vakkâs hazretleri; “Yâ Resûlallah! Duâ buyur da, Allahü teâlâ, benim her duâmı kabul etsin!” dediğinde, buyurdular ki: “Duânın kabul olması için, helâl lokma yiyiniz!”
Hazret-i Ebû Bekir hizmetçisinin getirdiği sütü içti. Sonra helâlden olmadığını anlayınca, parmağını boğazına sokarak kay etti. O kadar zahmetle çıkardı ki, ölüyor sandılar. Sonra; “Yâ Rabbî! Elimden geleni yaptım. Midemde ve damarlarımda kalan zerrelerden sana sığınırım!” diye yalvardı.


SAĞLIK.................................................... BOZULMAYAN YOĞURT ZARARLI MI
Türkiye Takvimi - 03 Nisan 2019

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Yavuz Dizdar, hazır yoğurtlarla ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.
“Kanser hastalığı her geçen gün artıyor. Uzmanlar, kanserdeki bu kadar yoğun bir artışı yalnızca sigara, alkol ve obezite ile açıklamanın mümkün olmadığını düşünüyor. “Hayatınızdan çıkarın! diyebileceğiniz neler var?” diye sorarsanız, bilim adamları olarak geçtiğimiz yıllarda bunu çok tartıştık. Birinci sırada olan yoğurt hâlâ ilk sıradaki yerini koruyor. Bizim ülkemizde yoğurt, diğer ülkelere göre açık ara daha çok tüketilen bir üründür. Dolapta bekleyen yoğurdu haftalar boyunca yemeye devam ediyoruz ama, tadında hiç bir değişiklik olmuyor. Bir gıdanın bozulma biçiminin dönüşmüş olması, ekşimenin ötesinde küflenmeyi bile atlıyor olması, yapısında çok fazla değişiklik yapıldığını gösteriyor. Kimse kusura bakmasın. Bunlar yoğurt değil. Bâzı endüstriyel yoğurt üreticileri umursamadan diyorlar ki; "Hocam size bozulmayan yoğurt verdik daha ne istiyorsunuz?"
Basın: 04 Nisan 2017


GÜNÜN TARİHİ........................ AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ
Türkiye Takvimi - 04 Nisan 2019

Türkiye’nin 63 yıllık hayali olan, Cumhuriyet tarihinin en büyük projesinin temeli 4.4.2018’de atıldı. Maliyeti 20 milyar doları bulacak olan santral, 100 yıl boyunca Türkiye’ye 180 milyar dolar kazandıracak. 7 gün 24 saat sıfır emisyonla elektrik üretimi gerçekleştireceğiz. 1200 megavat gücünde 4 reaktörü olan santralin 29 Ekim 2023’te devreye girmesi bekleniyor. İnşaat aşamasında 1.700 Rus personel ile 6.200 Türk personel çalışacak. İnşaata 3.200 bin metreküp beton dökülecek. Santralde bütün üniteler devreye girdiğinde yaklaşık yıllık 35 milyar kilovatsaat, 2083 yılına kadar da toplamda yaklaşık 2,1 milyon gigawatt saat elektrik üretilmiş olacak. Üretilecek bu miktar Türkiye’nin 2017 yılı elektrik üretiminin 7 katından fazla.
477 bin ton çelik kullanılacak. Bu demirler uç uca eklenirse dünyanın etrafını 19 kere dönmek mümkün. 2 milyon metreküp kapalı alan inşa edilecek. 250 futbol sahası büyüklüğünde boya kaplaması yapılacak. 840 kilometre boru ve bağlantısı yapılacak. Bu hafriyat da Türkiye’nin etrafına 1 metre genişlik, 7 metre yükseklikte bir set yapmaya yeter.
Hâlen, dünya genelinde 31 ülkede 450 nükleer santral işletme hâlinde, 55 nükleer santral inşa hâlinde bulunuyor. Dünyanın elektrik talebinin % 11’i nükleerden karşılanıyor. ABD, Fransa, İngiltere, Japonya, Rusya, Çin, Güney Kore gibi birçok ülkede nükleer santraller bulunuyor.
AB üyesi 14 ülkede de 129 santral bulunuyor, elektrik talebinin % 25’ini karşılıyor.

 

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Mübârek zemzem suyu

  SOHBET...................... MÜBÂREK ZEMZEM SUYU Türkiye Takvimi - 17 Mayıs 2019 Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre; dünyanın en sağlıklı sula...

Ramazan muhabbet ayıdır

... Bir hadîs-i şerîfte, “Ramazân ayında, özürsüz olarak, bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazândaki o bir günkü sevâba kavuşam...

Seâdet-i Ebediyye

  SOHBET.................................... SEÂDETİ EBEDİYYE Türkiye Takvimi - 10 Mayıs 2019 Tam İlmihâl Seâdeti Ebediyye kitabı, ciltli ve 1248 sayfa o...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı