Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

Bu ayın en kıymetli gecesi ve günü...

Mehmet Said Arvas

Tarih: 2018-09-20 / Hit: 152

Allahü teâlâ birçok duaları Aşûre Günü kabul buyurdu...Birçok peygamberin ve müminlerin kurtuluşu bu mübarek güne rastlamıştır.
 
Bugün 10 Muharrem. Dün"Aşûre Gecesi"ni idrak ettik. Bugün de"Aşûre Günü"ne kavuştuk.Rabbimize ne kadar şükretsek azdır...Muharrem ayı Kur'ân-ı kerimde kıymet verilendört aydanbiridir. Aşûre Gecesi veGünüde bu ayın içinde en kıymetli olanıdır.
 
Bu aydaoruç tutmak çok sevap kazandırır. Hadis-i şerifte; bu ayda oruç tutmanın fazileti hakkında şöyle buyurulur:"Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra da en faziletli namaz gece kılınan(teheccüd)namazdır."
 
Allahü teâlâ birçok duaları Aşûre Günü kabul buyurdu...Birçok peygamberin ve müminlerin kurtuluşu bu mübarek güne rastlamıştır. Hazreti Hüseyin radıyallahü anh bugün şehâdet şerbetini içerek Rabbine ve sevgili dedesine kavuşmuştur.
Hazreti Hüseyin ve ağabeyi Hazreti Hasan (radıyallahü anh) Medine-i Münevvere’de dünyamızı şereflendirmişlerdir. Mübarek dedeleri başta olmak üzere bütün sahabiler tarafından çok sevilmiş, takdir edilmiş ve el üstünde tutulmuşlardır. İslâm dini uğrunda pek sıkıntı çekmemişlerdi. Bu da onların derecelerinin Bilâl-i Habeşi (radıyallahü anh) Ammar bin Yasir (radıyallahü anh) ve diğer imanları uğrundaeza ve cefaya maruz kalanların derecelerinden daha düşük olmasına sebep olacaktı...
 
Rabbimiz, buna razı olmadı. Onları çok sevdiğinden makamlarını yükseltmek için ikisine de"şehâdet"rütbesini ihsan buyurdu.
 
Bu iki mübarek insanın"şehid"olmaları bizler için musibet gibi görünse de onlar için büyük nimet olmuştur. Bizler hâlen bu hadiseye üzülsek de, onlar dereceleri yükseldiği için kim bilir ne kadar sevinmişlerdir…
***
Musa aleyhisselam bir yerden geçerken, daha önce tanıdığı bir adama rastlar. Bakar ki; bu tanıdığı adamcağızı vahşi hayvanlar parçalamışlar. Bu zavallının vücudunun bir kısmı yenmiş bir kısmı da o şekilde terk edilmişti.
 
Bunu gören Musa aleyhisselam taâccüb ederek;
"Ya Rabbi, ben bu kulunu tanırdım. Çok salih bir kimse olup seni de çok severdi. Bu musibetin onun başına neden geldiğinin hikmetini merak ediyorum"dedi.
 
Rabbimiz de buna karşı;
"Ya Musa doğrudur. Bu kulum bizim salih kullarımızdan biri olup, bizi de çok severdi. Ancak, bizden çok yüksek makamlar talep etmekteydi. Ne var ki; amelleri ise o makamlara çıkmasına kâfi değildi. Biz ona bu musibeti, onun istediği makamlara kavuşması için verdik"buyurarak bu işin hikmetini açıklamıştır.
Böylece bizim gördüklerimizle, ilâhi maksat arasındaki fark anlaşılmış oldu...
 
Allahü tealadan, sıhhat ve âfiyet içinde, daha nice böyle mübarek gün ve gecelere cümlemizi kavuşturmasını temenni ediyorum.

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

Hadiselerin hep iyi taraflarını görmeli

Müslümanın bir işinde veya sözünde birçok küfür alameti ile bir iman alameti bulunsa, hüsn-i zanedip buna kâfir dememelidir...   Mümin kardeşinin kusurların...

Üç sınıf insanın amel defteri kapanmaz...

Cami, Kur'ân-ı kerimkursu,hastane, yol ve köprüyaptıranların, faydalı kitap yazanların, kendisinden sonra hayırlı evlât bırakanların sevap defterleri kapanmaz... ...

Hasedin ana kaynağı dünya sevgisidir!..

Hased, çok kötü bir huydur. Hadis-i şerifte buyurulduki:(Ateşin odunu yakıp yok ettiği gibi, hased de sevapları yer ve mahveder.)   Hased (çekememezlik) man...
Tüm Yazıları

Hakikat Kitabevi Yayınları

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye
Mektubat Tercemesi
İslam Ahlakı
Kıyamet ve Ahiret
Namaz Kitabı
Cevab Veremedi
Eshabı Kiram
Faideli Bilgiler
Hak Sözün Vesikaları
Herkese Lazım Olan İman
İngiliz Casusunun İtirafları
Kıymetsiz Yazılar
Menakıbı Cihar Yarı Güzin
Şevahidün Nübüvve
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı