Saadet Güneşi : Seadeti Ebediyeye Kavuşturacak İlmi ve Dini Bilgiler

İBB’YE TEKLİF

Rahim Er

Tarih: 2018-03-22 / Hit: 373

İBB/İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının öteden beri devam eden metro çalışmalarını takdirle karşılıyor ve bu ulaşım ağlarından dolayı hemşehrilerimiz adına memnun oluyoruz. Haliç’in Avrupa Yakası sahiline metro yapılmasına ise daha çok memnun olduk. Bu eser, âdeta imkânsızı zorlayarak hizmet üretmektir.
 
Ancak; dün sabah Haliç’ten geçerken hayretler içinde kaldık. Mevzubahis hizmet yara almıştı. Yavuz Sultan Selim Camii ile Yavuz Sultan Selim Han ve Abdülmecid Han türbelerinin tam izdüşümü olan onların hemen altındaki yere metro durağı yapılıyormuş. İBB sahilin bu noktasına “Fener Metro Durağı yakında burada hizmete geçiyor” diye ilan asmış. Haber, güzel fakat isim seçimi isabetsiz. Evet; Fener, Fatih’in tarihî semtlerinden biridir. Ne var ki “fener” kelimesi halk arasında bir rumuzdur ve Patrikhaneyi çağrıştırır. Doğru, Patrikhane de bu ülkedeki kurumlardan biridir. Ancak; onun başka türlü memnun edilmesi mümkün.
 
Kesin olarak eminiz ki Fatih sakinleri arasında bir halk oylaması yapılsa bütün herkes bu durağa ya Yavuz Sultan Selim kısaca Yavuz Selim yahut Selimiye veya Abdülmecid Han veya Mecidiye isminin verilmesini seçecektir. Yavuz Selim isminin açık ara kazanacağı bellidir. Zaten mahalle de bu ismi taşımaktadır. Fener için verilen reyler, dikkate bile alınmayacak kadar düşük olur.
 
Dün hem bunları paylaşmak ve hem de bu vesileyle İBB reisi Sn. Mevlüt Uysal’ı yeni vazifesinden dolayı tebrik etmek için özel kalemini aradım. Haber bıraktım; bekledim; geri dönüş yapılmadı. O zaman paylaşımı buradan aleni olarak ve aynı zamanda hemşehrilerimiz ve okuyucularımızla yapmak mecburiyeti hasıl oldu.
Haliç Metrosu hayrlı olsun.
Fakat isim seçmekteki özensizliği kabul edemiyoruz.
 

KİM HAKLI?

 
Son zamanlarda bilhassa İstanbul’da bir taksici rahatsızlığı yaşanıyor. Bazı kızgın taksicilerin UBER’in korsan olduğu iddiasıyla bu şirket arabalarının yolunu kesip şoförlerini tartakladıkları, hatta yolcu gibi UBER taksi çağırarak aynı tecavüzü yaptıkları haber oldu.
 
Adı geçen şirket hakkında dava da açmışlar. Ticaret serbest rekabete dayanır. UBER, kredi kartıyla çalıştığına, fatura kestiğine göre nasıl korsan olur? Şehirleri dağbaşı sanıp yol kesmek de ne demek?
 
Nitekim vatandaşlar, anında tepki verdi. 10 günde IOS ve Android’den indirilen UBER hesabı 5 kat artmış. Plaka fiyatları da düşmüş. Taksici esnafı, geniş düşünebilse plakanın ucuzlaması kendileri için fırsattır. Zira yıllardır çare bulunamayan bir plaka suistimali yaşanmaktadır. Bir türkücü veya şarkıcı yahut başka biri 50 tane 100 tane plaka satın alıp bunları yüksek rakamlarla taksicilere kiralamaktalar. Onlar da sürücü çalıştırıyor. Sürücüler, köle gibi 12 saat direksiyon başındalar. Makine olsa 12 saat çalışamaz. Plaka fiyatları inanılmaz meblağlardadır. Hemen hemen hiçbir sürücü kullandığı taksinin sahibi değildir.
 
Fiili durum bu olunca taksi yolcusu saygısızlıklara maruz kalmaktadır. Mesela: Havaalanından, Yenikapı’dan Sultanahmed’den taksiye binmek imkânsızdır. Yolcu, ya turist olacaktır veya mesafe uzak semt olacaktır. Taksiden yolcu indirilmesi dâhil birçok üzücü malumata çok yakından sahibim.
 
Taksi sürücüsü, yabancılar için bir memlekete dair ilk intibadır. Bu sebeple İBB ve diğer büyükşehir idareleri, şoförleri iştiraki mecburi olan 3 aylık bir eğitimden geçirmelidir.
 
O öfkeli taksiciler, şunu düşünmeliler:
“Vatandaş, neden UBER’e rağbet etmekte? “Gönül isterdi ki biz, bir ulaşım markasını dünyaya pazarlamış olaydık. Hâlbuki taksiciden yaka silkmeyen yolcu yok gibidir.
Yolcu, uçakta da takside de emniyet, dürüstlük ve insanca muamele bekler.
İBB, Bitaksi ve UBER’e benzer bir teşebbüste bulundu ama İBB navigasyonunun verimsiz olması gibi bu teşebbüs de anlaşılmadı.
Evet; İstanbul ağırlıklı olarak çok ciddi bir taksi derdimiz vardır. Taşeron işçi meselesine çare bulunduğu gibi buna da acilen çare bulunmalı. Taksi sürücülüğü hiçbir işe alınmayanların yaptığı bir meslek olmamalı. Bu durum, düzgün taksicileri de rahatsız etmektedir.

YORUM YAZ
Yazarın Diğer Makaleleri

GÜVENLİ BÖLGE

ABD Başkanı Donald Trump, önceki akşam fırsatını yakalayınca yine bir Tweet atmıştı. İlgili bakanlarla danışmanların bile haberi olmadan atılan bu Tweet, Türkiye’yi...

SANCI

Donald Trump, attığı yeni Tweet’iyle bir kere daha tartışmaların odağı oldu. ABD Başkanı, 14 Ocak’ta TS ile saatler 02.00’ye yaklaşırken şunu diyordu: -Biz, Sur...

SURİYELİ NEFRETİ!

Şiddetin de nefretin de ötekileştirmenin de her çeşidi kötüdür. Aslında şiddet, diğer ikisinin birden kendinde toplamıştır. Şiddet, nefret duygusunun harekete dönüş...
Tüm Yazıları
Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı İhlas Vakfı Hakikat Kitabevi İhlas Koleji İrfan Turizm Dinimiz İslam Huzur Pınarı Altın Çınar Genç Girişimciler Kulübü Adem Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Derneği Bülent Gençer Vakfı